Aki legalább egy koreai sorozatba is belekukkantott, és felfedezhette Dél-Korea különleges, egzotikus konyháját, az nyilván egyet fog érteni velem, hogy egy-egy rész után a legjobb lenne beülni egy jó kis koreai étterembe, vagy legalább a legközelebbi élelmiszer boltba elcaplatni, ahol instant leveseket és tésztákat kaphatunk.
A koreai konyha igazán változatos és általánosságban véve - ha leszámítjuk az instant fajtákat - egészségesnek mondható, amire nagy hatással volt a szomszédos kínai és japán gasztronómia is. Kultúrájukban az étkezésnek fontos, olykor közösségformáló ereje van - gondoljunk csak bele a vacsorákba, amikre az ottani munkatársak mennek el hétköznaponként, majd másnap ugyanúgy folytatják munkájukat.
Lássunk hát néhány olyan ételt, amivel majdnem minden koreai dorama rajongó találkozhatott már.
Tteok-bokki
떡볶이
http://bit.ly/2nIh4Qm
A tteok-bokki, vagyis másik nevén fűszeres rizstorta, első lehetséges felbukkanása egy 19. századbeli szakácskönyvben történt. Az eredeti recept gőzölt rizstortát és keverve sütött rizstortát is tartalmazott. Ezek után a királyi udvarban használtak hozzá többek között szezám olajt, szója szószt, fenyőmagot és pirított, őrölt szezámmagot is.
Úgy hiszik, hogy a mai tteok-bokkit az ötvenes években találták fel, amikor is egy kínai étteremben beleejtették a kész szószba a rizstortát, s megkóstolása után egyértelműnek tűnt, hogy továbbfejlesztik az ételt.
Akárcsak minden ételnek a tteok-bokkinak is több változatát ismerik, így nem csoda, hogy adnak hozzá tojást, tengergyümölcseit, tésztát és marhabordát is.
http://bit.ly/2BOMUgv
Jjajangmyeon
짜장면
http://bit.ly/2A3SwTB
A jjajangmyeon az 1900-as évek elején egy kínai étteremben bukkant fel először. Ma már a hely a Jjajangmyeon múzeumként üzemel. Az étel nevéből adódóan sült szószos tésztát kell elképzelnünk.
Ennek az ételnek a megfőzéséhez erősebb, vaskosabb tésztát használnak, legyen akár házi készítésű vagy boltban vásárolt. A szósz elkészítéséhez édes babszószt kevernek el szójaszósszal - de lehet akár osztrigaszósz is -, hússal, ami általában marha vagy sertés, tengergyümölcseivel, gyömbérrel és fokhagymával, valamint zöldségekkel s alaplével.
Kimchi
김치
http://bit.ly/2kbbQHA
A kimchi egy igen erős és csípős köret, amely sózott és erjesztett zöldségekből készül, mint a káposzta és a koreai retek, de használnak hozzá még chillit, gyömbért, fokhagymát és sózott tengergyümölcseit is.
A hagyományos háztartásokban a mai napig a pincében tárolják a kimchit, hogy hidegen tartsák, leginkább a téli hónapok alatt. Ám a technika fejlesztésével sokkal gyakrabban és gyorsabban is el lehet készíteni ezt a különleges köretet.
A kimchi története egészen a három királyságig, Silláig, Goguryeo-ig és Baekjéig nyúlik vissza. Azt sem árt tudni, hogy ez a koreai étel nem csak Dél-Koreában népszerű az étkezőasztalokon, hanem a szomszédos Észak-Koreában is.
Ramyeon
라면
http://bit.ly/2kc2HyJ
Bár a koreai doramákban leginkább a ramen instant testvérével találkozhatunk én mégis egy egészségesebb, házi készítésű változatot szeretnék kiemelni.
Valójában az eredeti ramen Japánból származik, de az instant verziók is igen csak elterjedtek, leginkább a fiatalok körében, hiszen könnyedén, pár perc alatt el lehet készíteni. Az eredeti leves kínai típusú tésztából készül húsalaplével. Ezek mellett a készítője maga dönti el, miképpen variálja az ételt, ezáltal lehetőségek tárházát nyitva meg. Beletehetjük kedvenc zöldségünket, húsfajtánkat, de azt is mi döntjük el, hogy már megfőtt tojással dobjuk fel levesünket vagy a forrásban lévő vízben főzzük meg a már feltört tojást.
Kimbap
김밥
http://bit.ly/2yOZWfi
A kimbap összetevőit roppant egyszerű megjegyezni. Nem kell hozzá más, mint a nevéből is kitalálható kim azaz hínár és bap, vagyis rizs. Ezek a finomság alapanyagai, s utána csakis rajtunk áll, milyen zöldségekkel és húsokkal tesszük különlegessé ételünket, de általában répát, uborkát, tojást, marhahúst és virslit használnak, ám roppant népszerűek a tengeri hozzávalók is.
A 15. században találkoztak először a kimbappal, és a rizs fogyasztása hínárral még régebb időkre visszamenő koreai szokás.
Odeng
오뎅
http://bit.ly/2BXVQRA
Valójában az odeng, tehát haltorta, eredete is hasonló a ramenéhez, hiszen az eredeti étel Japánból származik, s akkor került az országba, amikor Korea Japán hatalom alatt állt, mégis elhagyhatatlan része a koreai utcai ételek sorának.
Az odeng alapvető alapanyagai a hal és a burgonya, s az ebből készült tésztát kinyújtják, fanyársakra szúrják, majd bő, forró olajban kisütik.
http://bit.ly/2kP5kdC
Bibimbap
비빔밥
http://bit.ly/2BYLCQE
A bibimbap fordítása kevert rizs, ami annyit tesz, hogy miután szépen elrendezték a tálban vagy a tányérban az összetevőket, egy kanál segítségével mindent összekevernek. A leghangulatosabb, ha az egész család egy nagy tálból fogyasztja az ételt, ami az alapanyag - tehát a rizs - mellett tartalmazhat különböző zöldségeket, húsokat, szezámolajt, babcsírát és koreai chilli szószt is.
Történelmét tekintve a bibimbap is a 19. század környéke óta ismert egy szakácskönyv által, amiben úgy írták, hogy a holdújévi ünnepségek ételeiből megmaradt hozzávalókat keverték össze főtt rizzsel, és úgy fogyasztották el.
http://bit.ly/2y7XXz8
Soju
소주
http://bit.ly/2kceJIv
A soju Dél-Korea legismertebb itala, ami nem más, mint egy fajta égetett szesz - alkohol. A hagyományos fajták rizsből készülnek, de előfordul burgonyából, búzából, tápiókából és árpából készült változata is. Véleményem szerint a soju cseppet sem olyan erős, mint hazánk pálinkái, de természetesen mindenkinek más az ízlése - én a sojunál maradok.
Ezt az italt a koreaiak egy mongol származású kínai dinasztiától ismerték meg még az 1200-as években.
Szerencsénkre a soju és a fentebb említett ételek többsége is fellelhetőek hazánkban, elég ha keresünk egy koreai éttermet vagy egy boltot, ahol eredeti Ázsiából hozott árukat találhatunk. Receptekben bővelkedik az internet, amelyekből bátran lehet csipegetni, aki pedig beéri a látvánnyal is, elég ha keres magának egy jó kis koreai doramát.
http://bit.ly/2A4NFBA